Jauns pētījums liecina, ka smēķēšanas radītais risks veselībai palielinās līdz ar vecumu

Smēķēšanas kaitīgums ir labi dokumentēts jau vairākus gadu desmitus, un neskaitāmos pētījumos cigarešu lietošana ir saistīta ar neskaitāmām veselības problēmām. Tomēr jauns revolucionārs pētījums ir atklājis smēķēšanas radītos veselības riskus, kas pieaug ar cilvēka vecumu, uzsverot, cik svarīgi ir atmest smēķēšanu jebkurā dzīves posmā.

Pētījums

Vairāk nekā desmit gadus ilgā visaptverošā pētījumā pētnieki sekoja 10 000 smēķētāju veselības stāvoklim vecumā no 20 līdz 80 gadiem. Pētījuma mērķis bija noskaidrot, kā ar smēķēšanu saistītie veselības riski mainās, dalībniekiem novecojot.

Galvenie secinājumi

Kumulatīvais kaitējums: Pētījumā atklājās, ka smēķēšanas radītais risks veselībai nepaliek nemainīgs vai nesamazinās, kā varētu domāt, ņemot vērā atlikušo mūža gadu skaita samazināšanos. Tā vietā riski palielinās, jo laika gaitā uzkrājas orgānu un sistēmu bojājumi.

  1. Elpošanas problēmas: Tika konstatēts, ka gados vecākiem smēķētājiem, kas vecāki par 60 gadiem, ir ievērojami lielāks risks saslimt ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS), bronhītu un citām elpceļu slimībām, salīdzinot ar gados jaunākiem smēķētājiem.
  2. Sirds un asinsvadu problēmas: Tika konstatēts, ka sirds slimību risks, kas smēķētājiem jau tā ir paaugstināts, gados vecākiem smēķētājiem ir neproporcionāli lielāks. Arteriju bojājumi kopā ar dabisko sirds un asinsvadu novecošanos padarīja gados vecākus smēķētājus īpaši neaizsargātus.
  3. Vēzis: Lai gan smēķētājiem jau tā ir augsts risks saslimt ar plaušu vēzi, pētījumā tika konstatēts, ka, pieaugot vecumam, šī varbūtība palielinās. Vecāki audi ir mazāk izturīgi un jutīgāki pret tabakas kancerogēno ietekmi.
  4. Samazināta imunitāte: Ar vecumu imūnsistēma dabiski pavājinās. Smēķēšana šo pavājināšanos pastiprina, padarot gados vecākus smēķētājus uzņēmīgākus pret infekcijām, ilgstošām slimībām un komplikācijām.
  5. Sudraba vidusceļš: Neraugoties uz drūmajiem secinājumiem, pētījumā ir arī dažas labas ziņas. Dalībniekiem, kuri atmeta smēķēšanu pat 60 gadu vecumā vai vēlāk, ievērojami samazinājās veselības riski, salīdzinot ar tiem, kuri turpināja smēķēt. Lai gan riski nesamazinājās līdz nesmēķētāju līmenim, atšķirība bija pietiekami liela, lai atbalstītu smēķēšanas atmešanu jebkurā vecumā.

Ietekme

Šis pētījums uzsver, cik svarīgi ir nepārtraukti rīkot kampaņas pret smēķēšanu, kas vērstas ne tikai uz jauniešiem, bet arī uz vecāka gadagājuma iedzīvotājiem. pētījuma vadošais autors paziņoja: “Mūsu atklājumi uzsver, ka nekad nav par vēlu atmest smēķēšanu. Ķermenim piemīt neticamas spējas izveseļoties, un pat gados vecāki cilvēki var izbaudīt ieguvumus, atmetot ieradumu smēķēt”.

Secinājumi

Vēstījums ir skaidrs: smēķēšanas radītais risks veselībai ne tikai saglabājas, bet arī pastiprinās līdz ar vecumu. Lai gan vislabākais risinājums ir nekad nesākt smēķēt, tie, kuri ir pieķērušies šim ieradumam, neatkarīgi no vecuma var gūt ievērojamu labumu no smēķēšanas atmešanas. Kā saka teiciens: “Labāk vēlu nekā nekad.” Šis pētījums ir spilgts atgādinājums par to, cik svarīgi ir piešķirt prioritāti savai veselībai jebkurā dzīves posmā.